4U-E10G-GENOAX2
Technical Specifications:
- 4U Rackmount 19” inch form factor
- Dual Socket SP5, supports AMD EPYC™️ 9004, 9005
- 32x DIMM slots (2DPC), MAX 8192GB DDR5 RDIMM
- Up To 10 Dual-Slot PCIe5.0 X16*
- 8x Hot-Swap 3.5” drive bays (OPTIONAL)
- 2x Hot-Swap U.2 NVMe drive bays
- Supports 2x M.2 (PCIe3.0 x4) (UPGRADABLE)
- Front Or Rear AC Power Input
- 6400W (3+1 1600W Platinum CPRS)
- 2x RJ45 (1GbE) by Intel®️ i350
- Remote Management (IPMI)
- 6x Hot-Swap Fans
- 3x 7200RPM Counter rotating,
- 3x 7200RPM High Static Pressure Fans
Dimensions: 940x 440 x 176.5 mm
Base Configuration price including CPU’s & RAM:
Maximum Performance
Up-To 5 Year Warranty
High Density Compute
Superior Cooling
Cost Efficient
Fast & Flexible
Unleash the Power of RTX 5090 for AI, HPC and Many Other Applications!
Unmatched EPYC Power for the Most Demanding AI and HPC Workloads!
Industry Leading Cooling Performance
Built To Perform
Accelerate performance for HPC and AI workloads
4U High Density GPU Server
Eight dual-slot GPU in 4U
*Available also in 10 GPU configuration as a special order.
Product Overview
4U-E10G-GENOAX2
Wide Software Ecosystem Support
Highly Optimized Power Delivery
Easy ServicQeability & Optimized Design
Maximum Signal Integrity (SI)
Optimized Power Delivery
Hot-Swap Drive Modules
Optional Rear Fan Module (40x28MM)
The compact form factor of the Dual 40mm Fan Module comes with a high-speed airflow which is ideal for cooling densely packed server components. These fan modules were created for use in systems that are configured with an optional 10 GPU configuration.
Counter Rotating Dual Motor Central Fans (120x76MM)
Rear Exhaust Hot Swap Fan Module (120x38MM)
Options for Flexible Chassis Expansion for Maximum Flexibility
Option #1: PCIe 4.0 Switch + 8x 2.5 U.2 NVMe Expansion
Option #2: 8x 3.5 HDD Expansion
Efficient Remote Management Console
It provides:
- Included are features like HTML5 iKVM with remote media.
Maximum Compute Density, Reliability and Cooling Performance In 4U Chassis
Extreme GPU Compute Density
High-Speed Memory & Storage
Enterprise-Grade Reliability
4U-E10G-ROMEX2 Full Load Stress Test (9x RTX 4090)
Octoserver 4U-E10G-GENOAX2
Datasheet
Processor / System Bus
2 x Socket SP5 (LGA 6096)
AMD EPYC™ 9005 series processors*
* Up to 500W TDP
Memory
Total Slots:
24 (12 channel per CPU, 12 DIMM per CPU)
Capacity:
Maximum up to 6TB per CPU socket
Memory Type:
DDR5 6400**/6000//5600 RDIMM
Memory Size:
512GB, 256GB, 128GB, 64GB, 32GB RDIMM
* DDR5 6400 support expected in Q2 2025
Expansion Slots
Up to 10 slots
Rear:
9 x PCIe x16 for dual-slot GPU cards (Gen5 x16 link, FH/FL)
1 x PCIe x8 for NIC / Add In Card (Gen5 x8 link, FH/HL)
Storage
2 x M.2 Socket, supports up to 22110 type (PCIe Gen3 x4 link)
2x U.2 NVMe, Hot Swap (PCIe Gen4 x4 link)
Networking
2x 1GbE LAN ports (RJ45, Intel I350)
1 x RJ45 Management Port
Multi-GPU Support
Supports all common dual slot PCIe add in cards
Front I/O Ports
4 x USB3
Rear I/O Ports
2 x RJ-45 LAN 1G
1 x RJ-45 Management LAN port
Switch/LED
Front :
1 x Power switch/LED
1 x Location ID switch/LED
1 x Message LED
1 x Reset Switch
Rear :
1 x Power switch/LED
1 x Reset switch/ LED
1 x Location ID switch/LED
OS Support
Supports most common OS
Management Solution
Regulatory Compliance
Dimensions
Form Factor
Weight
Gross Weight: 45 Kg
Power Supply
80-240 Vac, 10A (x4) 50/60Hz
Upgradeable to 3+1 redundant 2000W 80 PLUS Titanium
Environment
Non-operating temperature: -40°C ~ 60°C
Non-operating humidity: 20% ~ 95% (Non-condensing)